2147/321
Everist Nampoka, tilskrevet, m.fl. (f. 1945, d. 2000, Tanzania, 20. årh.)
To “Shetani” figurer af hårdt træ. Usignerede. H. 36 og 59. Samt nakkestøtte af udskåret træ med to omfavnende personer. Luba stil. 20. årh. H. 21. B. 17. (3)
Nakkestøtte med vandskjolder.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. november 2021
Vurdering
Hammerslag