2315/​501

Balder Olrik (f. Virum 1966)

Untitled, 1995. Sign. Balder Olrik 95 på bagsiden. Olie på manipuleret foto monteret på træplade. 240×193. Uindrammet.

Udstillet: 1996 “Continuum Obscura”, Ball State University Museum, Indiana “Continuum Obscura”, DCA Gallery, New York “Continuum Obscura”, Galleri Faurschou, Copenhagen “Continuum Obscura”, Bannister Gallery, Rhode Island

1997 “Continuum Obscura”, Holtzman Gallery, Towson State University, Towson, Maryland Ben Shahn Galleries, William Paterson College, Wayne, New Jersey Galleri Faurschou, Copenhagen

1998 “Continuum Obscura”, Kunsthalle Rostock, Germany “Continuum Obscura”, HART Herning Kunstmuseum, Denmark

2010 “Shades of Black”, Ordrupgaard Museum, Denmark “Shades of Black”, Vejle Kunstmuseum, Denmark (240×193×6)

Proveniens: Rhode Island University.

Sider af trækasse med mindre afskalninger og hak. Herudover original stand.

Moderne kunst og design, 11. april 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK