2048/726
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af mahogni. Ryg, sider og løse hynder betrukket med sort skind. Model 2207. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud