2138/​807

Dansk møbeldesign

Et par lænestole med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med gulgrønt stribet møbelstof, epedahynder i sæder. 1970'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK