Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Et sæt på fire armstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (4)
Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En stol med knækket armlæn som er limet. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
18 bud