Foto endnu ikke klar
1514/168
Georg III standur af kasse af mahogni, portalformet urhus flankeret af drejede helsøjler med bronzebeslag, urskive af messing prydet med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, sekund- og datoviser samt månefase. Sign. John Barton, Manchester. Ca. 1800. H. 227.
Finerskade på top. Mindre finerskade og -revne på kassen. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015
Vurdering
Hammerslag