Et par spejle med facetslebet spejlglas, fremhævet midterfelt og skråt tilbagetrukne sider, historistiske rammer af messing med renæssance dekorationer i let relief, top med den russiske mitrakrone omkranset af egeløv, monteret på træ. 19. årh.s slutning. H. 50. B. 30,5. (2).
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 28. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021