1946/722
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
“Dinette”. Cirkulært udtræksbord med underliggende foldbar tillægsplade og seks stole af teak, sæder med sort skai. Model 540/41. Udført og mærket hos Frem Røjle. Bord H. 73. Diam. 105. L. 155. (7)
Litteratur: Mobilia nr. 89, 1962 og nr. 117, 1965.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, afb. s. 155.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud