1946/​722
Hans Olsen: “Dinette”. Cirkulært udtræksbord og seks stole af teak, sæder med sort skai. Bord H. 73. Diam. 105. (7)

Be­skriv­el­se

“Dinette”. Cirkulært udtræksbord med underliggende foldbar tillægsplade og seks stole af teak, sæder med sort skai. Model 540/41. Udført og mærket hos Frem Røjle. Bord H. 73. Diam. 105. L. 155. (7)

Litteratur: Mobilia nr. 89, 1962 og nr. 117, 1965.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, afb. s. 155.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

11.500 kr.

14 bud

(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.