2119/​299

Klædedragter af vævet uld bestående af barne nederdel, jakke og to gamacher samt nederdel af silke. Nederdel L. 66 cm. Paiwan folket, Taiwan. (5)

Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945. Erhvervet af nuværende ejers familie ved ekspedition til Formosa 1937.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Fra i Havnen

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Dette emne er udgået