2119/299
Klædedragter af vævet uld bestående af barne nederdel, jakke og to gamacher samt nederdel af silke. Nederdel L. 66 cm. Paiwan folket, Taiwan. (5)
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945. Erhvervet af nuværende ejers familie ved ekspedition til Formosa 1937.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Fra
i
Havnen
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Dette emne er udgået