Gustav Vermehren (f. København 1863, d. sst. 1931)
To kvinder foran en stråtækt bondegård. Usigneret. Betegnet på etiket på ramme Gustav Vermehren. Olie på lærred. 75×72.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1738, 2017 nr. 60.
Lærred bør strammes op. Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
22 bud