Johann Jacob Grosser lommeur med spindelgang, i tredobbelt kasse af sølv og skildpadde(?), hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk med rosenslebet rubin, signeret Joh Jac Grosser Fürth, serienr. 605. Indre kasse stemplet IM, midter kasse fremstår ustemplet. Ydre kasse af messing, beklædt med skildpadde?, prydet med kanter og pliqué søm af sølv. Tyskland ca. 1770. Kassediam. 40/46/54 mm.
Proveniens: Privat samling
Johann Jacob Grosser er registreret i Augsburg indtil 1764 og Fürth fra 1768.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte minimale afslag. Midter kasse med slidt tryk-knap. Skildpadde(?): Forkapsel med mindre afslag, bagkasse med større afslag ved hængsel, enkelte revner og manglende pliqué søm.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
12 bud