2441/654
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Festivaal” Aflang serveringsbakke af sortlakeret ahorn. Model 1102. Udført hos Nissen, Langå. L. 71. B. 36.
Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965, s. 24.
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lakken er blevet mat.
Vurdering
896810 |