1950/​102

“Bospiorus”. Middagsservice af fajance, dekoreret i brunt med transferprint. J. Marshall & Co. Ca. 1850. (133)

Bestående af: 33 suppetall., 4 dybe tall., 3 middagstall. (Diam. 25), 31 middagstall. (Diam. 23,5), 5 tall. (Diam. 19), 16 tall. (Diam. 20), 2 tall. (Diam. 22), 13 kagetall., 4 skåle, 2 terriner med underfade, 2 lågfade, 2 saucekander med fast underfad, 2 saucekander, rektangulær skål, større og mindre underfad, låg, rist og 9 større og mindre rektangulære fade (L. 24–39).

Mange dele med misfarvninger, uregelmæssigheder og krakeleringer. Flere dele med større og mindre kanthak. Flere tallerkener med revner. Tallerkener let variendede. Fremstår med alders- og brugsslitage. Medfølger lågfad med gennemgående revner samt to klinkede fade (L. 39).

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag