A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)
Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Betegnet August Boesen og dateret 1841 på blændrammen og bagsiden. Olie på lærred. 25×19.
På nærværende auktion, med katalog nr. 2032/299, findes også et par portrætter af kunstnerens forældre.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren til dennes efterkommere indtil i dag.
Behov for rensning. Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger. Et lille rundt hul.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
11 bud