861/​1324

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 80”. Daybed med stel af matforkromet stål. Løs madras betrukket med dybthæftet, patineret originalt Nigerskind. Finérplade af grålakeret træ. Formgivet 1957. Udført ca. 1970erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 190. Senere hynde til vægmontering betrukket med dybthæftet Nigerskind medfølger. (2)

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Design, 3. december 2015

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK