1532/​1653

Stort vægur af egetræ, udskåret med overflødignedshorn, trane og væddermaskaron, skive med palketter af hvid emalje. Sign. Worms Ainé, 34 rue Laffitte. 19. årh.s slutning. H. 100. B. 80.

Proveniens: Tølløse slot, familien Schulin-Zeuthen.

Lilleratur: Væguret er illustreret i Danske Herregårde ved 1920, B. I Sjælland. s. 181.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

10 bud

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK