1532/1653
Stort vægur af egetræ, udskåret med overflødignedshorn, trane og væddermaskaron, skive med palketter af hvid emalje. Sign. Worms Ainé, 34 rue Laffitte. 19. årh.s slutning. H. 100. B. 80.
Proveniens: Tølløse slot, familien Schulin-Zeuthen.
Lilleratur: Væguret er illustreret i Danske Herregårde ved 1920, B. I Sjælland. s. 181.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud