Johan Neumann (f. København 1860, d. sst. 1940)
“Slaget paa Kjøbenhavns Rhed d. 2. april 1801, set fra den nordlige Kaj”. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 90×136.
Slaget på Reden var et søslag, der blev udkæmpet den 2. april 1801 mellem en britisk flåde under kommando af admiral Sir Hyde Parker (1739–1807) og en dansk-norsk flåde forankret ud for København. Selve angrebet blev anført af admiral Horatio Nelson (1758–1805), som er gået over i historien for at have afvist Parkers ordre om at trække sig tilbage under slaget. I stedet ødelagde Nelson en stor del af den danske flåde, inden Danmark-Norge accepterede en våbenhvile.
Ældre malerier, 10. juni 2024