1947/​617
Kai Kristiansen: To skænke af palisander, en med skydelåger, en med jalousilåger. Feldballes Møbelfabrik. H. 76. B. 86. D. 40. (2)

Be­skriv­el­se

To skænke af palisander, en med to skydelåger, en med to jalousilåger, interiør med bakker og hylder. Model 41 og 42. Udført og mærket med label hos Feldballes Møbelfabrik. H. 76. B. 86. D. 40. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Jalousiskab med stødmærke. Falmet.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Kai Kristiansen (f. 1929, Danmark)

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

3.000 kr.

3.000 kr.