Hans Nikolaj Hansen (f. København 1853, d. Frederiksberg 1923)
Kystparti med ungt par. Sign. HNH 190? Olie på lærred. 130×162.
Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.
Talrige krakeleringer. Afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021