2203/​41

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stående yngling, skive af hvid emalje. 19. årh.s begyndelse. H. 39. B. 30. D. 12.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Figur lidt løs.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag