1626/​796

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

To peberkværne af teak med satkar i toppen. Begge stemplet Dansk Designs, Denmark. Udført hos Nissen, Langaa. 1960'erne. H. 13–21. (2)

Litteratur: Mark Perlsons, “Danish Pepper”, afbildet og omtalt s. 21 og 39.

Let brugsslitage.

Moderne kunst og design, 28. juni 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag