2140/923
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af mørkbejdset træ, betrukket med brunligt uld. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, huller og skjolder.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud