2003/​283

Tibetansk Buddha af kobber, siddende i mediterende stilling på lotustrone, i venstre hånd holdende krukke, højre i bhumisparsha, klædedragt rigt dekoreret støbt med drager og skyformationer. 20. årh. H. 28.

Rester af forgyldning. Vipper. Let irret. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK