2049/648
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Tre dele stentøj, bestående af en lysestage, et lavt fad og en lille vase. Alle tre dele modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med hhv. grøn glasur med brune elementer, blå glasur med grå elementer og med grågrøn glasur. Sign. monogram, hhv. 133, 127 og 128. H. 8,5, 2,8 og 5,8. Fad: Diam. 16,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud