1950/​848

Maske af udskåret og bemalet træ, prydet med kauriskaller, ler, ben og hår. Sepik, Papua Ny Guinea. 20. årh. H. 73.

Proveniens: Dansk/ Schweizisk privatsamling.

Brugsslitage. Reparationer.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK