1950/848
Maske af udskåret og bemalet træ, prydet med kauriskaller, ler, ben og hår. Sepik, Papua Ny Guinea. 20. årh. H. 73.
Proveniens: Dansk/ Schweizisk privatsamling.
Brugsslitage. Reparationer.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag