Hermann Carmiencke (f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867)
Parti fra Kriebstein Slot. Sign. H. Carmiencke, 1837. Olie på lærred. 28×32.
Udstillet: Maleriet var en del af udstillingen “Märchen eines Lebens - Mit Hans Christian Andersen durch das malerische Europa” som var aktuel på Altonaer Museum, Hamborg samt Museumsberg Flensburg i 2005. Udstillingen som på dansk hed “Rejse gennem et malerisk Europa”, bestod af en samling malerier fra danske kunstnere, hvem portrætterede dele af Europa fra perioder, hvor også H.C. Andersen besøgte de pågældende steder.
Enkelte retoucheringer. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. januar 2024
24 bud