2049/733
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 808”. Rektangulært sofabord med stel af forkromet stål, top af kompositsten. 800-serien, designet 1970. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. H. 42. L. 115. B. 70
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre afslag på det ene hjørne.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag