Axel Stephansen (f. Ullerslev 1879, d. København 1949)
Parti fra Christianshavns kanal. Sign. A. Stephansen 1902. Olie på lærred. 31×45.
Proveniens: Brøstes Samling nr. 632.
Minimale krakeleringer. Hul (ca. 0,2 cm).
Ældre malerier og møbler, 9. juni 2014