2250/​644

Oiva Toikka (f. Viipuri, Finland 1931)

“Fyret”. Skulpturel vase af klart glas. Sign. Nuutajärvi, Notsjö. Udført 1960'erne. H. 50.

Litteratur: “Scandinavian Ceramics and Glass. 1940s to 1980s”. 2000. Fischler, George og Barrett Gould, lignende afb. s. 130. Dette eksemplar er dog ikke todelt.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glaspest og brugsspor indvendigt.

Moderne kunst og design, 13. december 2022

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK