2421/176
Syv mortere med pistiller, bestående af fransk bronze morter, støbt med hermer, reliefrondeller og franske liljer, 17. årh. H. 10,5 cm. To mortere af messingmalm med vandrette bånd 18. årh. H. 10 og 19 cm. Derudover to mortere med firskårne øren, 19. årh. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud