2442/7103
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Et par fritsåtende sofaer med ben af bejdset eg. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. L. 165. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser, mærker og kanthak/afslag. Uld med pletter og smuds. Mindre defekter.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag