1516/​747

Jørgen Gammelgaard (f. 1938, d. 1991)

Room-divider af ahorn med fem gennemgående hylder, hvilende på flytbare stålspir i lodrette vanger, to nederste hylder monteret med hvidlakerede skydelåger og endestykker. Model SCHB 15. Udført i få eksemplarer hos Børge Schiang. H. 210. L. 240. D. 32/38.

Købt af nuværende ejer i 1984 hos Danel, København.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 14. april 2015

Kategori
Vur­dering

4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.500 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.500 DKK