En samling på 5 Belouch tæpper/tasker, Persien. Brudepose, 43×96. Taskeforside, botehdesign. 83×80. To sadeltaske forsider med stjerne design. 58×56. 75×61. Samt Belouch tæppe. Flot eksemplar med stiliserede blomster i gitteropbygning prydet med dekorative stiliserede dyremotiver. Flotte farver og uldkvalitet. 199×107. Alle 1900–1940.(5)
BEMÆRK NY EFTERSYNSADRESSE/PLEASE NOTE THE NEW PREVIEW. BEGRÆNSET EFTERSYNSPERIODE: 25–26.11, 10–17. 27.11, 10–14. 29.11, 10–17. LIMITED PREVIEW: 25–26.11, 10 AM-5 PM. 27.11, 10 AM-2 PM. 29.11, 10 AM-5 PM.
83×80: Bagside mangler. 83×80: Slidte kanter. Delvis slidt lukketøj. Flosset ende. 58×56. 75×61: Slidte kanter. Slidte frynser. Ene med delvis løs/senere kanter. 199×107: Slidte frynser. Enkelte bittesmå mølskader.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021