Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Staaende Kvindelig Model med blaat Tæppe”, ca. 1909. Usign. Olie på compoboard. 39×29.
Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 84 (stemplet på bagsiden). Proveniens: Maleren og kunsthistorikeren Ernst Goldschmidt (1879–1959).
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018