Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Næsehorn i solskin”. Sign. Scherfig 1968, 144/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 53,5 × 72. Uindrammet.
Lamberth: “Hans Scherfig Litografier 1962–1978”, nr. 8, gengivet side 17.
Monteret i gulnet passepartout med papirtape på bagsiden. Let gulnet lysrand på papiret som følge af monteringen.
Grafik og editioner, 16. april 2024
18 bud