Bengt Lindström (f. Storsjökapell 1925, d. Sundsvall 2008)
“Land og hav”, 1990. Sign. Lindström. Olie på lærred. 92×73
Udstillet: “Bengt Lindström 1990. 20 nye oliebilleder”, Galerie Birch i Kunsthallen, København, 1990, kt. nr. 8, gengivet i farver i kataloget
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020