2441/591
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sæt på fem armstole er eg. Sæde og ryg betrukket med grå uld. Model JH 513. Formgivet 1960. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (5)
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
802930 | ||
959679 (Autobud) | ||
802930 | ||
959679 (Autobud) | ||
802930 | ||
959679 (Autobud) | ||
802930 | ||
959679 |