869/​724

Russisk empire lågbæger af sølv, indvendig forgyldt, prydet med frise i let relief i form af kvinder i klassiske gevanter, hank med fabeldyr, lågknop i form af tro kranse. Kyrillisk mesterstempel SR, guardein I. Avdejev 1838, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 338 gr. H. 15,5. Diam. bund 7,8. (2).

Proveniens: Erhvervet af sælger far, Niels Gunnar Hansen fra Uggerslev (1904–1970), medens han arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Rusland i 1920'erne.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK