2009/19
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En kilde i en frodig skovbund. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 39,5×34.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1012, 2010 nr. 601.
Enkelte minimale afskalninger langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud