Anton Zeller (f. Scherzingen 1760, d. 1820)
Portræt af en siddende herre med en bog, hvid skjorte og sort jakke. Usigneret. Betegnet på bagsiden af lærredet A. Zeller p. 1796. Olie på lærred. 62,5×49.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Enkelte retoucheringer. Få afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019