2440/​2

Engelsk regency standur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ, værk med spilleværk, otte klokker og strike-silent funktion. Sign. Thomas & Elizabeth Buxton. 19. årh.s begyndelse. H. 228.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

I Aarhus

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?