Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Sennepskrukke samt salt- og pebersæt af sterlingsølv med graveret dekor, låg samt baser af sort bakelit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. H. 5,5–9. Lille skål af sterlingsølv opsat på lille fodstykke. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 620 A. H. 1,9. Diam. 12. Samlet vægt inkl. bakelit 306 g. (3)
Georg Jensen skål med lille bule på øverste kant. Salt- og peberbøsse med enkelte mindre buler, bunddæksler sidder godt fast. Sennepskrukkens låg med slitage og afslag i bakelit, selve krukkens kant med mindre ujævnhed - låg glider nemt ned i selve krukken.
Moderne kunst og design, 28. september 2021