Grigori Pankratim (, Skt. Petersborg)
Russisk vedhæng af forgyldt sølv, dekoreret med translucent blå emalje på guillocheret grund, indvendig med spejl. Grigori Pankratim, Skt. Petersborg 1908–1917, lødighed 84. Diam. 4
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
24 bud