1834/1517
Lommeur i dobbeltkasse af 14 kt. guld rigt graveret med blomster og bladværk, hvid skive med romertal og små sekunder, mærket David Taylor London, støvkapsel af guld. Ca. 1900. Vægt ialt 110 gr. Kassediam. 47/54 mm. Med urkæde af 14 kt guld, karabin ej af guld, vægt i alt 36 gr. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket sætter ikke igang, og der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven. Nøgle medfølger. Kædering af guld.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud