Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Fritstående skrivebord af palisander, front med seks skuffer, bagside med barskab og hylder. Model 77. Udført hos Omann Jun. H. 72. L. 156. B. 79.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 19. august 2014