2108/​978

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Spillebord af bøg med opklappelig og drejbar top samt messingbeslag. Model 4500. Formgivet 1963. Udført hos Fritz Hansen. H. 58/60. L. 90/120. B. 60/90.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Kategori
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.000 DKK