William Howard Yorke (f. St. John, New Brunswick 1847, d. 1921, virksom i Liverpool)
Skibsportræt af “Norden af Tvedestrand. Cap. D. Arnoldsen”. Sign. W. H. Yorke. Olie på lærred monteret på plade. 51×76.
Kraftige retoucheringer. Mindre afskalninger. Lærredet er dubleret.
Malerier, 14. marts 2012