1211/​1008

William Howard Yorke (f. St. John, New Brunswick 1847, d. 1921, virksom i Liverpool)

Skibsportræt af “Norden af Tvedestrand. Cap. D. Arnoldsen”. Sign. W. H. Yorke. Olie på lærred monteret på plade. 51×76.

Kraftige retoucheringer. Mindre afskalninger. Lærredet er dubleret.

Malerier, 14. marts 2012

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
6.000 DKK