C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)
Herreportræt af en herre i sort jakke, blå vest og hvid kravat. Sign. Lorentzen 1809. Olie på lærred. 72×57. Oval.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2027, 2020 nr. 28 med følgende oplysninger: “Ifølge sælgers oplysninger er der muligvis tale om et portræt forestillende Isaac David Adler (1759–1812)”.
Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Enkelte minimale retoucheringer. Områder med lettere forrensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021