2411/​188

Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)

Opstilling med tulipaner og hyacinter i en stor skål. Sign. Bertha Dorph 1919. Olie på træ. 59×93.

Bertha Green uddannede sig som maler på private malerskoler i 1890'erne hos bl.a. Georg Seligmann (1866–1924), Peter Ilsted (1861–1933) og Harald Slott-Møller (1864–1937). Derefter rejste hun, som mange af de øvrige kvindelige malere, ud i verden for at videreuddanne sig. Hun tilbragte et år i Berlin, hvor hun lærte at radere på Schinkelakademiet og debuterede under sit pigenavn Green på Den Frie Udstilling i 1899.

I 1900 giftede hun sig med maleren Niels Vinding Dorph (1862–1931) og kendes herefter som Bertha Dorph. Hun videreuddannede sig løbende både herhjemme og i Italien, Frankrig og England. I 1916 var Bertha Dorph medstifter af og sad i bestyrelsen for Kvindelige Kunstneres Samfund. I 1928 blev hun formand for Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1875.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Mindre krakeleringer samt enkelte ridser og minimale afskalninger. Let buet. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK